Máy hiện sóng lưu trữ kỹ thuật số GDS-1000-U Gw Instek
SKU:2115-20140
GDS-1000-U Series Digital Storage Oscilloscopes
Features
Bạn cần hỗ trợ về s.phẩm?
Call 024-6687-2330
  • 100/70/50 MHz Bandwidth with 2 Input Channels
  • 250MSa/s Real-Time and 25GSa/s Equivalent-Time Sampling
  • 4k Memory Length per Channel
  • Peak Detect as Fast as 10ns
  • Save/Recall of 15 Front Panel Settings & Waveforms
  • 5.7" TFT Color Display
  • 19 Auto Measurements
  • Arithmetic Operators - Add, Subtract, FFT
  • USB Port for PC Connection
  • Data Logger
  • Limited Lifetime Warranty
Description
The GDS-1000-U Series offers 100MHz, 70MHz and 50MHz digital storage oscilloscopes with 5.7" color TFT LCD displays. With dual sampling modes, a 4,000 point record length, a real-time sampling rate of 250MSa/s and an ET sampling rate of 25GSa/s, the GDS-1000-U Series DSO provides an excellent balance of performance between memory length and sampling speed. Other major features include user-friendly menu tree operations, compact size, ergonomic design, USB host for PC connectivity and USB device port support. The GDS-1000-U Series is designed to meet today's most demanding engineering requirements and budgets.