Máy hiện sóng lưu trữ kỹ thuật số GDS-2000A Gw Instek
SKU:2115-20100
GDS-2000A Series Digital Storage Oscilloscopes
Bạn cần hỗ trợ về s.phẩm?
Call 024-6687-2330
Features
  • 300MHz/200MHz/100MHz/70MHz Bandwidth ,2 or 4 Input Channel
  • 2GSa/s Real-time Sampling Rate and 100GSa/s Equivalent Time Sampling Rate
  • 2Mega Points Record Length
  • 1mV /div to 10V/div of Vertical Range
  • 1ns/div to 100s/div of Time Base Range
  • 80,000 wfm/s of Waveform Update Rate
  • 8 inch 800*600 High Resolution TFT LCD Display
  • Zoom Window and Play/Pause can Rapidly Navigate the Waveforms
  • 36 Automatic Measurement Functions Offers Various Measurement Selections
  • Optional 8 or 16 digital channel with Logic analyzer(MSO)
Description.
2GSa/s Real-time Sampling Rate and up to 300MHz Bandwidth
GDS-2000A Series Digital Storage Oscilloscope offers 2 and 4-channel configurations and wide bandwidth selections, including 300MHz, 200MHz, 100MHz and 70MHz. Each model provides 2GSa/s maximum real-time sampling rate and 100GSa/s high-speed equivalent-time sampling rate. Equipped with an 8-inch 800 x 600 high-resolution TFT LCD display, 1mV/div to 10V/div vertical range and 1ns/div to 100s/div time base, the GDS-2000A Series is able to faithfully demonstrate waveforms of complicated and obscure signals.